Vi fick en ”Ängel” till vårt hus
Publicerat 29 februari, 2016
Observera
Denna text publicerades första gången den 29 februari, 2016. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.
-Jag tänkte direkt att här kan jag få möjlighet att ”ge tillbaka” lite av allt det som jag fått uppleva av kärleksfull omsorg och bemötande från människorna i de två församlingar, som jag hade förmånen att få jobba i, under Ecuadorvistelsen.
Så beskriver Gull-Britt Byhlin varför hon ville vara värdfamilj för Angel från Equmenias systerkyrka i Ecuador. En vistelse som gjordes möjlig genom stöd från Konung Gustaf V:s 90-årsfond.
Angel bodde hemma hos Gull-Britt och hennes familj i Borås medan han gjorde praktik i Myårskyrkan och Immanuelkyrkan. Han blev snabbt en del av familjen.
–Min man och jag upplevde att vi fick en ”ängel” till vårt hus. Det har varit oerhört berikande att ha Angel hos oss. Angel har en levande tro och en tillit till Gud, som smittar av sig.
Equmenia har systerkyrkor runt om i världen, bland annat i Ecuador. Många av samarbetena går långt tillbaka i tiden. Det är relationer som genom gemensamma projekt, utbyten och besök har hållits vid liv och fördjupats. Angels tid hos Gull-Britt, hennes familj och församlingarna i Borås är verkligen är ett levande exempel på Vi + De = Vi, den devis Equmenias internationella arbete utgår ifrån.