Tour de Konferance
Publicerat 28 juni, 2016
Observera
Denna text publicerades första gången den 28 juni, 2016. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.
Hur tar man sig bäst till en konferens? På tandemcykel med en god vän såklart. En ”Tour de Konferance”, helt enkelt. Från lördag 2/7 och några dagar framåt får vi följa Pelle Lindvall och Oscar Elfström som ska cykla de ca 20 milen (en Tour de France-etapp) från Jönköping till Hönökonferensen. De kommer göra stopp längs vägen, möta människor, hälsa på i församlingar och förhoppningsvis klara en utmaning varje dag. Följ resan på Equmenias och Equmeniakyrkans facebooksidor där vi kommer livesända varje kväll ca. kl 19.
När cykeln väl är framme på Hönö blir den en slags ”rullande monter”. Kyrkoledare Lasse Svensson, Equmenias generalsekreterare Carin Dernulf och ordförande Joakim Lundqvist kommer att cykla dit du är för att få träffa dig, höra om läget i din förening och bjuda på glass.
[su_youtube_advanced url=”https://www.youtube.com/watch?v=1P34q_ps09Q” rel=”no”]