Laddar Evenemang
21 apr 18:00 - 21:00

Träff för ledare och funktionärer inför Equmenia Mitts tonårsläger Ensro26

Tisdag 21 april och onsdag 27 maj bjuds alla ledare och funktionärer som tänkt åka på Equmenia Mitts tonårsläger Ensro26 in till fysiska planeringsmöten i Betlehemskyrkan i Gävle. Kan man inte delta på plats finns möjlighet att vara med på delar av kvällen digitalt. Länk kommer här när det närmar sig.

Det finns folk på plats från klockan 17:30. Droppa in den tid du kan. Mötet drar igång 18:00. Vi avslutar senast 21:00. Det kommer att bjudas på någon enklare mat.

Trygga möten/Tryggare

Det är obligatoriskt för alla ledare och funktionärer som ska åka med på lägret att ha gått kursen Trygga möten, Tryggare eller motsvarande någon gång de senaste tre åren. Om det är någon ledare eller funktionär som inte har gått någon av de kurserna finns flera digitala tillfällen under våren.

Digitalt tillfälle 4 februari
Digitalt tillfälle 2 mars

Vill ni ha en kurs i er förening? Kontakta regionpersonalen.

Utdrag ur belastningsregistret

Alla ledare och funktionärer ska också ha visat upp utdrag ur belastningsregistret någon gång de senaste tre åren. Om du inte har visat upp utdrag från belastningsregistret för regionpersonal eller ordförande/ansvarig i din Equmeniaförening kan du beställa ett utdrag och ta med till lägret eller någon av planeringsträffarna. Du beställer utdraget från polisen https://polisen.se/tjanster-tillstand/belastningsregistret/barn-annan-verksamhet/

För dig som deltar digitalt

Om du deltar på samlingarna digitalt kommer du inte att kunna delta i alla delar av kvällen. Kontakta regionpersonalen för att få veta vilka tider det är bäst att delta.

Länk till mötet kommer läggas in här när det närmar sig.